Domki narzędziowe drewniane od lat cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli domów i entuzjastów majsterkowania. Konstrukcje te mają na celu przechowywanie i ochronę narzędzi oraz sprzętu ogrodowego przed żywiołami, zapewniając jednocześnie bezpieczną przestrzeń dla hobby. Poniżej przedstawimy proces projektowania i budowy drewnianych domów narzędziowych w firmie Domy z drewna Sławomir Mirgos, zalety stosowania drewna jako materiału budowlanego oraz konserwację wymaganą do utrzymania takich konstrukcji w doskonałym stanie aby służyły przez wiele lat.

Projektując i budując drewniany domek narzędziowy, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, należy starannie wybrać rodzaj użytego drewna. W naszym zakładzie stolarskim stosujemy głównie drewno świerkowe C24 skandynawskie, które jest bardziej odporne na nasze warunki klimatyczne. Jest to popularny wybór ze względu na trwałość drewna i odporność na gnicie.

Drugim, istotnym elementem są również kwestie konstrukcyjne, takie jak rozmiar, kształt i podstawa. Dobrze zbudowany domek narzędziowy powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie niezbędne narzędzia i sprzęt (np. kosiarka, grill, węże ogrodowe, składany basen, jacuzzi, doniczki, grabie łopaty itp.), a także mieć solidny fundament utrzymujący ciężar. Aby konstrukcja była odporna na warunki atmosferyczne i bezpieczna w użytkowaniu, ważne jest również odpowiednie pokrycia dachowe, które w zależności od wyboru Inwestora może stanowić gont bitumiczny lub blachodachówkę. Zarówno gont jak i blachodachówka bardzo dobrze sprawdzają się w naszym klimacie, pozostaje więc kwestia wizualna i cenowa.

Okna i drzwi są kolejnym elementem domku narzędziowego, przy którym należy się zastanowić przy wyborze drewnianego domku narzędziowego. Okna stanowią element doświetlenia jednak mogą być „zachętą” dla złodzieja. W domku narzędziowym na ogół stosuje się okna techniczne, które mogą być otwierane, uchylne lub mogą być jedynie świetlikiem. Okna można również zabezpieczyć okiennicami, które również warto rozważyć składając zamówienie na domek w naszej firmie Domy z drewna Sławomir Mirgos.

Ostatnim elementem konstrukcyjnym przy wyborze domku narzędziowego drewnianego są drzwi. Na ogół stosowane są drzwi techniczne, jednak warto zastanowić się nad szerokością drzwi (wjazd kosiarką lub wnoszenie szerokich gabarytów) oraz ich ewentualnym podziałem na dwa skrzydła np. o różnej szerokości, zamykane wewnątrz na skobelek. W zależności od położenia domku na działce warto również zwrócić uwagę na kierunek otwierania drzwi (otwierane na lewą lub prawą stronę) aby wejście do domku było w przyszłości praktyczne dla użytkownika.

Stosowanie drewna jako materiału budowlanego do budowy domów narzędziowych ma kilka zalet. Po pierwsze, drewno jest naturalnym izolatorem, zapewniającym doskonałą termoregulację i wentylację. Oznacza to, że temperatura wewnątrz narzędziowni pozostanie stabilna, zapobiegając uszkodzeniu narzędzi i sprzętu. Ponadto drewniane domki narzędziowe są estetyczne i można je dostosować do dowolnego stylu i preferencji projektowych Inwestora. Konstrukcje drewniane domków narzędziowych mają również dłuższą żywotność w porównaniu z innymi materiałami, co czyni je opłacalną inwestycją w dłuższej perspektywie.

Trzeci, równie istotny aspekt, który należy uwzględnić przy budowie domku narzędziowego drewnianego to jego konserwacja w przyszłości. Aby zapewnić trwałość drewnianego domku narzędziowego, konieczny jest regularny przegląd elementów oraz ich malowanie i konserwacja. Obejmuje ona systematyczne czyszczenie konstrukcji, aby zapobiec gromadzeniu się brudu i kurzu, sprawdzanie pod kątem szkodników i uszkodzeń spowodowanych wilgocią oraz ochronę konstrukcji przed zagrożeniem pożarowym. W przypadku uszkodzenia ważne jest, aby niezwłocznie naprawić lub wymienić uszkodzone części, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu konstrukcji.

Podsumowując, drewniane domki narzędziowe są praktycznym i atrakcyjnym rozwiązaniem do przechowywania i ochrony narzędzi oraz sprzętu. Właściwy projekt i konstrukcja, wybór materiałów i regularna konserwacja mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia trwałości i skuteczności takich konstrukcji. Biorąc te czynniki pod uwagę, właściciele domów i entuzjaści majsterkowania mogą cieszyć się korzyściami płynącymi z dobrze zbudowanego drewnianego domku narzędziowego przez wiele lat.

Drewniane domki narzędziowe które powstają w naszej firmie Domy z drewna Sławomir Mirgos wykonane są z krawędziaków, zaimpregnowanych (kolor impregnatu pozostaje do ustalenia z Inwestorem). Dach domku narzędziowego standardowo pokryty jest gontem bitumicznym na szalówce o grubości 20 mm. Do budowy używamy najwyższej jakości drewna z drzew iglastych, które jest suszone w komputerowo sterowanych suszarniach. W efekcie pozwala to na wybudowanie domków na narzędzia o prawidłowej i stabilnej konstrukcji. Dodatkowo drewno jest impregnowane środkami zabezpieczającymi przed działaniem grzybów i owadów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych domków narzędziowych.

Scroll to Top